Общественный Центр Содействия Реформе Уголовного Правосудия

Центр содействия реформе уголовного правосудия

 

На главную

 

О Центре :: Новости :: Проекты :: Пишите! :: Вопрос - Ответ

Карта сайта :: На главную

 
 

>>> Библиотека ||| "Как выжить в советской тюрьме"

 
 

3.4. Молитвы на разные случаи

Перед обедом и ужином можно прочесть такую молитву:
“Очи всех на Тя, Господи, уповают, и Ты даеши им пищу во благовремении, отверзаеши Ты щедрую руку Твою и исполняеши всяко животно благоволения”.


После обеда и ужина:
“Благодарим Тя, Христе Боже наш, яко насытил еси нас земных Твоих благ; не лиши нас и Небеснаго Твоего Царствия; но яко посреде учеников Твоих пришел еси, Спасе, мир дая им, прииди и к нам, и спаси нас”.


Отходя ко сну, православный христианин может добавить к Правилу Серафима Саровского еще вечернюю молитву:
“Господи Боже наш, еже согреших во дни сем словом, делом и помышлением, яко благ и Человеколюбец, прости ми; мирен сон и безмятежен даруй ми; Ангела Твоего Хранителя посли, покрывающа и соблюдающа мя от всякого зла. Яко Ты еси Хранитель душам и телесем нашим, и Тебе славу возсылаем, Отцу и Сыну и Святому Духу, и ныне, и присно, и во веки веков. Аминь.


И молитвы Богородице:
“Взбранной Воеводе победительная, яко избавльшеся от злых, благодарственная восписуем Ти раби Твои, Богородице; но яко имущая державу непобедимую, от всяких нас бед свободи, да зовем Ти: Радуйся, Невесто Неневестная.
(Богородица! Мы, рабы Твои, воспеваем победные песни Тебе как Военачальнице, ополчившейся за нас, и благодарим Тебя за избавление, но как имеющая силу непобедимую, освободи нас от всяких бед; чтобы мы взывали к Тебе: Радуйся, Невеста, на вступившая в брак)”.
Достойно есть, яко воистину, блажити Тя, Богородицу, присноблаженную и пренепорочную и Матерь Бога нашего. Честнейшую Херувим и славнейшую без сравнения Серафим, без истления Бога Слово рождшую, сущую Богородицу Тя величаем.
(Поистине следует прославлять Тебя, Богородицу, всегда блаженную, святейшую и Матерь Бого нашего. Достойную почитания более Херувимов, и прославляемую несравненно выше Серафимов, родившую безболезненно Сына Божия, истинную Богородицу Тебя величаем)”.


Молитва за живых:
“Спаси, Господи, и помилуй отца моего духовного (имя его), родителей моих (имена их), сродников, наставников и всех православных христиан”.


Молитва за за умерших:
“Упокой, Господи, души усопших рабов Твоих (имена) и всех усопших сродников и благодетелей моих, и прости их вся согрешения вольная и невольная, и даруй им Царствие Небесное”.


Молитва о заключенных:
“Господи Иисусе Христе, Боже наш, святаго Апостола Твоего Петра от уз и темницы без всякаго вреда свободивый, приими, смиренно молим Ти ся, моление сие милостивно во оставление грехов раба Твоего (имя), в темницу всаженного и молитвами того, яко Человеколюбец, всесильною Твоею десницею от всякого злаго обстояния избави и на свободу изведи”.


Молитва о болящих:
“Скорый в заступлении Един сый, Христе, скорое свыше покажи посещение страждущему рабу Твоему, и избави от недуг и горьких болезней, и воздвигни во еже пети Тя и славити непрестанно, молитвами Богородицы, Едине Человеколюбче”.


Молитва оптинских старцев.
“Господи, дай мне с душевным спокойствием встретить все, что принесет мне наступающий день. Господи, дай мне вполне предатися Твоей святой воле. Господи, на всякий час этого дня во всем наставь и поддержи меня. Господи, какие бы я ни получил известия в течение этого дня, научи принять их со спокойною душою и с твердым убеждением, что на все есть Твоя святая воля.
Господи, открой мне волю Твою святую для меня и окружающих меня.
Господи, во всех моих словах и помышлениях Сам руководи моими мыслями и чувствами.
Господи, во всех непредвиденных случаях не дай мне забыть, что все ниспослано Тобою.
Господи, научи правильно, просто, разумно обращаться со всеми домашними и окружающими меня, старшими, равными и младшими, чтобы мне никого не огорчить, но всем содействовать ко благу”.


Благодарение по случаю избавления от скорбей
(например, по случаю выхода из ШИЗО или свобождения из тюрьмы)
“Славлю, благодарю Тя, Человеколюбивый и Милосердный Господи, яко Ты явил на мне грешном Свою великую милость, избавив меня от многих и тяжких скорбей! Посли же мне терпение без ропота нести предлежащий крест во спасение окаянной моей души! Я немощен телом и изнемогает дух мой, - молю Тебя, Спаситель мой! не попусти новых искушений дьявола! Избавь от соблазнов, грядущих на вселенную! Даждь мне христианскую с покаянием кончину, да не впаду в сети вражия и да не погублю душу свою! Ты бо Сам рекл еси: "молитесь, да сподобитесь избежать всех будущих бедствий" (Лк. 21, 36). Ты знаешь, Господи, что я люблю Тебя и "имею желание разрешиться и быть с Тобою" (Филип. 1, 23). Но аще угодно Тебе продлить мою жизнь и возложить новый крест для испытания моей веры, то Сам подкрепи мои слабыя силы! Неотлучно будь со мною! Умножь во мне веру! И в минуты искушений просвети ум мой, да познаю лукавыя козни дьявола! Вложи в сердце мое мужество, да дерзновенно исповедую славное и пресвятое Твое име. Аминь”.


Псалом 90 (охраняющий в опасности).
“Живый в помощи Вышняго, в крове Бога Небеснаго водворится. Речет Господеви: Заступник мой еси и Прибежище мое, Бог мой, и уповаю на Него. Яко Той избавит тя от сети ловчи, и от словесе мятежна, плещма Своима осенит тя, и под криле Его надеешися: оружием обыдет тя истина Его. Не убоишися от страха нощнаго, от стрелы летящия во дни, от вещи во тме преходящия, от сряща (от нападения), и беса полуденнаго. Падет от страны твоея тысяща, и тма одесную тебе, к тебе же не приближится, обаче очима твоима смотриши, и воздаяние грешников узриши. Яко Ты, Господи, упование мое, Вышняго положил еси прибежище твое. Не приидет к тебе зло, и рана не приближится телеси твоему, яко Ангелом Своим заповесть о тебе, сохранити тя во всех путех твоих. На руках возмут тя, да не когда преткнеши о камень ногу твою, на аспида и василиска наступиши, и попереши льва и змия. Яко на Мя упова и избавлю и: покрыю и, яко позна име Мое. Воззовет ко Мне, и услышу его: с ним есмь в скорби, изму его, и прославлю его, долготою дней исполню его, и явлю ему спасение Мое”.


Псалом 50 (покаянный).
“Помилуй мя, Боже, по велицей милости Твоей и по множеству щедрот Твоих очисти беззаконие мое. Наипаче омый мя от беззакония моего, и от греха моего очисти мя: яко беззаконие мое аз (я) знаю, и грех мой передо мною есть выну (всегда). Тебе Единому согреших и лукавое пред Тобою сотворих; яко да оправдишися во словесех Твоих, и победиши внегда судити Ти (т.е., когда будешь судиться со мною на Страшном Суде).
Се бо, в беззакониях зачат есмь и во гресех роди мя мати моя. Се бо, истину возлюбил еси: безвестная и тайная премудрости Твоея явил ми еси. Окропиши мя иссопом (трава, из которой делалось кропило), и очищуся; омыеши мя, и паче снега убелюся. Слуху моему даси радость и веселие: возрадуются кости смиренныя. Отврати лице Твое от грех моих и вся беззакония моя очисти. Сердце чисто созижди во мне, Боже, и дух прав обнови во утробе моей. Не отвержи мене от лица Твоего, и Духа Твоего Святаго не отъими от мене. Воздаждь ми радость спасения Твоего и Духом Владычним утверди мя. Научу беззаконныя путем Твоим, и нечестивии к Тебе обратятся. Избави мя от кровей, Боже, Боже спасения моего: возрадуется язык мой правде Твоей. Господи, устне мои отверзеши, и уста моя возвестят хвалу Твою. Яко аще бы восхотел еси жертвы, дал бых убо: всесожжения не благоволиши. Жертва Богу дух сокрушен: сердце сокрушено и смиренно Бог не уничижит. Ублажи, Господи, благоволением Твоим Сиона, и да созиждутся стены Иерусалимския. Тогда благоволиши жертву правды, возношение и всесожегаемая: тогда возложат на олтарь Твой тельцы.


Молитва в скорби душевной.
“Господи Иисусе Христе!
Помози ми: се бо тяжким унынием одержим есмь: житейския беды и напасти, многообразныя нужды и печали обуревают мя и гнетут, даже до конца прискорбна есть душа моя. Не отлучайся мене, Свете Незаходимый, но всегда во мне пребывай, ибо без Тебе - скорбь и теснота, с Тобою же - упокоение и радость. Сотвори Всемогущею Силою Твоею, да отбежит от мене темный облак смущающих мя мыслей и огорчений, да исчезнет печаль и туга стесненного моего сердца. Господи! Да не введет меня в уныние и да не смущает меня тягота греховная, и да в Тебе - Спасе нашем оправдаюся, ибо Ты - еси "очищение о гресех наших" (I Иоан. II, 2), пострадавый на кресте грех - ради наших.
Да не смущают мя и (да не разстроят) житейския беды и напасти, мирския заботы и попечения, ибо Ты - еси Един Благий и Человеколюбец, давый утешение верным рабом Твоим, глаголя: "не имам тебе оставити, ниже имам от тебе отсупити" (Евр. XIII, 5); "еда забудет жена отроча свое... аще ли же, и забудет, но Аз не забуду Тебе" (Ис. XIX, 15). На Тя Единаго Надеятися зовет ны Апостол Твой, глаголя: "Смритеся под крепкую руку Божию, да вы вознесет во время, - всю печаль вашу возвергше Нань, яко Той печется о вас" (I Петр.V, 6-7).
Господи! Се аз, многогрешный, всю печаль мою, все заботы и попечения мои возверзаю на Тя - Спасителя моего, и стеня вопию Ти: яви ми Твою благовременную помощь во всех напастех и нуждах моих, яже Сам веси, и вся устрой ко благу по Святей и Спасительней Воле Твоей.”


Молитва к Божией Матери.
“Пресвятая Богородице, спаси нас!
О, пресвятая Госпоже, Владычице моя Богородице, небесная Царице! Спаси и помилуй мя, грешнаго раба Твоего, от напрасныя клеветы, от всякия беды и напасти и внезапныя смерти. Помилуй мя в дневных часех и утренних и вечерних, и во всякое время сохрани мя: стояща, сидяща соблюди, и на всяком пути ходяща, и в нощных часех спяща снабди, покрый и заступи. Защити мя, Владычице Богородице, от всяких враг моих видимых и невидимых и от всякаго злаго обстояния. На всяком месте и на всякое время буди ми, Мати Преблагая, Стена необоримая и заступление крепкое.
О, Пресвятая Госпоже, Владычице Дево Богородице! Приими недостойную молитву мою и сохрани мя от внезапныя смерти, и даруй ми прежде конца покаяние.
Пресвятая Богородице, спаси нас. Ты мне хранительница жизни всея явися, Пречистая: Ты мене избави от бесов в час смерти; Ты и по смерти мене упокой. Под Твою милость прибегаем, Богородице Дево: молений наших не презри в скорбех, но от бед избави нас, Едина Чистая и Благословенная.
Пресвятая Богородице, спаси нас”.

Copyright © Центр содействия реформе уголовного правосудия. All rights reserved.
Использование материалов сайта без согласования с нами запрещено.
Комментарии и предложения по оформлению и содержанию сайта: sodeistvie08@gmail.com

  Rambler's Top100      

  Яндекс цитирования